“Türkiye’de en çok sebze, meyve ve ekmek israf ediliyor”

 

 

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, TİDER Kurucu Başkanı H. Serhan Süzer ve TİDER Yönetim Kurulu Başkanı Hande Tibuk’un katılımıyla CarrefourSA İstinye Hiper’de, gerçekleştirilen basın toplantısıyla CarrefourSA ve TİDER’in israfı önlemeye yönelik faaliyetleri ve hedefleri paylaşıldı.

Toplantıda konuşan TİDER Kurucu Başkanı H. Serhan Süzer Türkiye’de en çok israf edilen ürünlerin meyve, sebze ve ekmek olduğunu belirterek israfı önlemek için gerçekleştirdikleri çalışmaları aktardı. Süzer konuşmasında şunları söyledi: “TİDER’de entegre çalışan iki önemli vizyonumuz var. Birincisi israfı önlemek ve ikincisi de ihtiyaç sahiplerinin kendi ayaklarının üzerinden durmalarını sağlamak… İsraftan kurtardığımız gıda, temizlik ve tekstil gibi temel ihtiyaç ürünlerini gıda bankaları aracılığıyla insanların temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra meslek edindirme, sivil toplum kuruluşu dayanışması ve mikro girişimcilik programlarımızla ihtiyaç sahiplerinin kendi ayaklarının üzerinde durmalarını sağlıyoruz.” dedi.

 

TİDER Yönetim Kurulu Başkanı Hande Tibuk, TİDER Kurucu Başkanı H. Serhan Süzer ve CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu

TİDER Yönetim Kurulu Başkanı Hande Tibuk, TİDER Kurucu Başkanı H. Serhan Süzer ve CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu

“500 ton ürünü israftan kurtardık”

CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, toplantıda yaptığı değerlendirmede, dünyada özellikle israf konusundaki verilerin korkutucu bir düzeyde olduğunu ve bu oranının düşürülmesi için tüm insanlığa görev düştüğünü belirterek; “Altı yıl önce başlattığımız iş birliği kapsamında 2015 yılından itibaren son kullanma tarihi geçmemiş ancak satış vasfını yitirmiş ürünleri TİDER’e bağışlıyoruz. Bugün baktığımız zaman CarrefourSA olarak TİDER’le iş birliğimiz kapsamında 500 ton ürünün israftan kurtarıldığını görüyoruz. Böylelikle 1270 tonluk karbon salınımını da engellemiş olduk. Proje kapsamında ihtiyaç sahibi olanlara ihtiyaç duydukları ürünleri ulaştırmak adına TİDER ile büyük bir yol kat ettik. Bu konuda sektörün öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz. TİDER’le işbirliğimizi Türkiye çapındaki tüm CarrefourSA’lara yayarken bir yandan da ihtiyaç sahiplerinin meslek sahibi olup kendi ayaklarının üzerinde durabilmeleri için çalışmalarımız devam ediyor. Yakın bir zamanda TİDER Destek İK modeline destek vermeye başlayacağız. CarrefourSA olarak TİDER ile sosyal sorumluluk çalışmalarımızı her yıl daha da büyüterek devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

İsraf edilenler, aç insanların ihtiyacının dört katı

Günümüzde, dünya gıda üretiminin üçte biri, yani 1,3 milyar tonu israf ediliyor. Bu miktar, dünyada aç olan 868 milyon insanı beslemek için gereken gıdanın tam dört katına denk düşüyor. Dünya genelindeki israf oranı, 1 trilyon dolara mal olurken 3,3 milyar ton karbondioksit yayıyor.

Türkiye’de en çok israf edilen gıda ürünleri arasında sebze, meyve ve ekmek ilk sıralarda gelirken, israf edilen ekmek miktarının yıllık 6 milyon adet olduğu belirtiliyor. Türkiye’de yeterli beslenemeyen insanların sayısı 13 milyon kişi olarak belirtilirken, yoksulluk sınırı altında yaşayanların toplam nüfusa oranı ise yüzde 14 seviyesinde.

 

Kaynak : Marketing Türkiye