Ekonomiye Dair Öne Çıkan Düzenlemeler (16-22 Haziran 2022)

  1. Banka ve finans kurumlarınca döviz alım-satımında vergi kimlik numarası tespitini gerektiren tutar sınırı artırıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan ve vergi kimlik numarası genel tebliğinde değişiklik yapan tebliğine göre, banka, özel finans kurumları, posta merkezleri ve Türk parası kıymetini koruma hakkında karar kapsamında kurulmuş yetkili müesseselerce döviz alım satımı işlemlerinde vergi kimlik numarası tespitini gerektiren tutar sınırı 3 bin dolardan 5 bin dolara çıkarıldı.
  2. Bazı cam ve cam eşyaların ithalatında uygulanan gözetim uygulamasında düzenlemeye gidildi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre, kütle halinde boyanmış veya emici veya yansıtıcı tabakası olan düz/bombeli emniyet camları, diğer düz/bombeli emniyet camlar için kilogram başına gümrük kıymeti 4 dolar, kurşuna dayanıklı olanlar için 4,5 dolar olarak belirlenmiştir. Öte yandan, bu konudaki "2010/7 numaralı İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ" yürürlükten kaldırılmıştır.
  3. Tarım ve Orman Bakanlığı 7 bin ton tereyağı ihracatına Eylül sonuna kadar izin verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P) “040510” kodunda yer alan toplam 7 bin (yedi bin) ton tereyağı ihracatına 30 Eylül 2022 tarihine kadar izin verilecek. İhracat izni yalnızca Bakanlıktan onaylı süt ve süt ürünleri üreten işletmeler için geçerli olacak. İhracat için başvurular 27.06.2022 tarihi saat 17:00’a kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçe ve dilekçe ekindeki belgelerle yapılacak, sonradan yapılacak başvurular ve postadaki gecikmeler dikkate alınmayacak.
  4. Demiryolu aracı tescil ücretleri yeniden belirlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tescil ücretleri bu yıl tren seti için (setteki her bir araç için) 3 bin 500, çeken araçlar için 7 bin 500, çekilen araçlar, hat, yapım, bakım, tamir, ölçüm makinaları ve kontrol araçları için 1000 lira olarak uygulanacak.
  5. Türkiye'de üretilen demiryolu araçları için 2027 yılı sonuna kadar tip onay belgesi ücreti istenmeyecek. Demiryolu Araçları Tip Onay Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi. Buna göre, yurt içinde üretimi yapılan demiryolu araçlarından 2027 yılı sonuna kadar tip onay belgesi ücreti alınmayacak. Demiryolu aracının temel tasarım özelliklerinin yönetmeliğe uygun olduğunu ortaya koyan tip onay belgesi ücreti, tren seti için 424 bin 250, çeken araçlar için 282 bin 834, çekilen araçlar, hat, yapım, bakım, tamir, ölçüm makinaları ve kontrol araçları için 141 bin 416 lira olacak.
  6. Türkiye Sigorta Birliği'den (TSB), yapılan açıklamaya göre araç kasko değer lisetesini ayda üç kez yayımlama kararı aldı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB), otomotiv sektöründeki sık değişen koşullar nedeniyle tarafların mağduriyetini en aza indirmek için "Araç Kasko Değer Listesi"ni ayda 3 kez güncelleyecek.
  7. Denizbank KOBİ'ler için Dünya Bankası'ndan finansman sağladı. Denizbank, pandemiden olumsuz etkilenen KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) aracılığıyla Dünya Bankası’ndan 60 milyon dolar kaynak sağladığını duyurdu.