Edremit Zeytin Sektörü Temsilcileri Rusya/Moskova’da!

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve Edremit Ticaret Odası organizasyonunda “Edremit Zeytin Sektörünün Rekabet Gücünün Artırılması” adlı UR-GE projesi çerçevesinde 25-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında Rusya/Moskova’da yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi.

İkili iş görüşmeleri(B2B) ve pazar ziyareti endeksli olarak yurtdışı pazarlama faaliyetine, Balıkesir-Edremit’ten zeytin-zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren 9 üretici firmadan oluşan 10 temsilci katıldı.

Heyet ilk olarak, Rusya’nın en büyük ithalatçı toptancı hali olan Moscow Food City’de pazar araştırması gerçekleştirdi. Rusya’daki zeytin-zeytinyağı ürünlerinin Rusya pazarındaki durumları, fiyatları ve muadilleri hakkında bilgi edindi.

Daha sonra heyet katılımcısı firmalarımız da kendi firmalarını ve bölgemizin temel geçim kaynağı olan ürünlerini detaylı bir şekilde tanıtma fırsatı bularak ithalatçılar ile B2B görüşmeler gerçekleştirdiler.

Bu faaliyetin amacı ihracat yapanların ihracat miktarlarını artırması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmasını sağlayarak tecrübe kazanması, ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin yanı sıra, ülkelerimiz arasındaki mevcut ikili ticari ilişkilerin ve bölgesel dış ticaretin geliştirilmesi yardımcı olmaktır.