Brüksel’de Düzenlenen Çalışma Ziyareti Sona Erdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) ortaklığı ile TEBD – Türkiye-Avrupa Birliği İş Diyaloğu kapsamında düzenlenen “Brüksel Çalışma Ziyareti” 365 Oda/Personelleri başvuruları arasından seçilen 12 kişilik heyetle 1-6 Temmuz 2019 tarihlerinde Belçika’nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de düzenlendi.

Yapılan değerlendirmeler sonucu odamız Basın Halkla İlişkiler ve Proje Sorumlusu Uğur Çatma’nın katılmaya hak kazandığı çalışma ziyaretinde “Avrupa Birliği Destekleri ve Programları” konulu eğitimler, sunumlar ve toplantılar düzenlendi.

Proje kapsamında seçilen 12 kişilik heyet 03-04 Temmuz 2019 tarihleri arasında Bölgeler Komitesi binasında düzenlenen Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Genel Toplantısı’na da katılarak ülkemizi, bölgemizi ve temsil ettikleri ticaret odalarını tanıtma fırsatı buldu.

Odamız Proje Sorumlusu Uğur Çatma “Öncelikle, böyle büyük bir projede yer almanın, Edremit’i ve Edremit Ticaret Odası’nı Paris, Barselona, Stuttgart, İstanbul gibi büyük şehirlerin yer aldığı uluslararası platformlarda temsil etme şansına sahip olmanın mutluluğu içerisindeyim.

TOBB ve EUROCHAMBRES’in ortaklığıyla düzenlenen çalışma ziyareti “AB Projeleri ve Destekleri” üzerine gerçekleştirildi. Belçika Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen eğitimlerde Avrupa Komisyonu yetkililerinden IPA, COSME, EASME, HORIZON 2020, ARCHIPELAGO gibi Avrupa Birliği’nin önde gelen projelerini ve örneklerini inceleme fırsatı bulduk.

AB destekleri ve programları sağladığı bütçeler ve imkanlarla özellikle KOBİ’lerimiz için büyük önem taşımakta. Maalesef ki, ülke olarak elimizdeki bu imkanları kullanamıyoruz. Bu AB projelerinde ortak çalışma kültürüne alışmadığımız ve bir de yabancı dil bariyeri ile karşılaştığımız için proje yazmakta ve hibe almakta zorlanıyoruz.Türkiye için oluşturulan fonun büyük bir kısmı yeterli talep olmadığı için ya da istenilen şartları sağlayamadığı için Avrupa Birliği’ne tekrar geri dönüyor. Bu fon başka ülkeler için değerlendiriliyor. KOBİ’lerimizi Avrupa Projeleri için cesaretlendirmeliyiz.” açıklamalarında bulundu.

Sözlerine devam eden Uğur Çatma “Brüksel ziyaretimiz sırasında, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Genel Toplantısı’na katılma şansı da elde ettik. Bu program Avrupa’daki diğer ticaret odaları ile bire bir görüşme imkanı sağladı. Böylece diğer odaların yaptığı çalışmaları, projeleri inceledik. Umuyorum ki, bu görüşmeler bize farklı ülkelerden ticaret odaları ile çalışma fırsatı sağlayacak ve KOBİ’lerimiz uluslararası platformlarda hak ettikleri payları alacak” dedi.