Başkanın Mesajı

Değerli üyelerimiz;

 

Bugün Edremit; coğrafi konumu, girişimcilerinin yeteneği, bilgi ve deneyim birikimi bakımından birçok alanda olduğu gibi ülkemizin lojistik ve turizm merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Dün olduğu gibi bugün de umutlarını gerçeğe dönüştüren sizlerin bu girişimi ve hamlesinde Edremit Ticaret Odası hep var olmuştur ve bundan sonra da var olmaya devam edecektir.

Dönem Umumi Katib-i Niyazi Perk ve reisi İzzet Odabaşı’nın 100 yıl önce kurdukları odamızın, 100.yıl kutlamalarının bizlere nail olması bizler için bir gurur kaynağıdır. Türkiye’nin en eski Odalarından biri olan Edremit Ticaret Odası, kurulduğu günden bu yana, ilçemizin ticaretini geliştirmek ve ekonomisine katkı sağlamak amacıyla siz değerli üyelerimize hizmet vermektedir.

Kurum olarak misyonumuz, bağlı bulunduğumuz 5174 sayılı kanun çerçevesinde siz değerli üyelerimizin taleplerini kusursuz karşılayacak kalitede, kesintisiz hizmet vererek bölgemizin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında aktif ve birleştirici rol oynamaktır.

Kurumumuzu ileriye götürmek için, odamızın güçlü yanlarını göz önünde bulundurarak kurumsal amaçlarımızı belirlenmiş, bu amaçlara ulaşmada özel politikalar saptanmış ve bu doğrultuda kurumumuz amaçlarına en doğru şekilde ulaşabilmiştir.

100 yıllık tarihi bir çınar olan Edremit Ticaret Odası, faaliyete geçirdiği ve planladığı projeler ile örnek bir oda konumuna gelmiştir. Akredite Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı tamamlandığında ise yarattığı katma değer ile bölgemiz için önemli bir yatırım olacaktır. Gelişen sürece ayak uydurabilmek için oda olarak biz de kendimizi geliştiriyoruz. Üyelerimizin bilgiye ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla web sitemizde güncelleme çalışmaları devam ediyor. Bunun yanı sıra hizmeti en kısa sürede ve kolay alabilmelerini sağlamak amacıyla web sitemiz üzerinden belge alımı ve aidat ödeme sistemini hayata geçirdik. Üyelerimiz artık Oda kayıt, faaliyet belgesi ve benzerlerini  web sitemizden online olarak alabilecek, aidatlar için de online ödeme sistemimiz sayesinde borç sorgulaması ve kredi kartlarıyla ödeme yapabilecekler.

Bir diğer önemli çalışmamız da elektronik arşiv ve elektronik belge yönetim sistemi oldu. Üye sicil dosyalarımızın hem güvenli bir ortamda saklanması hem de hızlı işlem yapılması amacıyla elektronik arşiv sistemine geçildi. Bunun yanı sıra elektronik belge yönetim sistemi ile hem oda içi hem de dış paydaşlarla olan yazışmalar elektronik ortama aktarıldı.

Üyelerimiz tarafından çok çabuk benimsenen ve büyük beğeni gören diğer projemiz de sanal fuar uygulaması oldu. Web sitemiz üzerinden hazırlanan sanal fuar ortamında yer almak isteyen üyelerimize özel sanal fuar stantları hazırlıyoruz. Firma kendi standında ne yayınlamak istiyorsa bilgi, fotoğraf, video vs. hepsini bu stantta sergileyebiliyor. Edremit Ticaret Odası Sanal Fuarı’nda da sektörlere göre yerini alıyor.

Üyelerimizin memnuniyeti bizim için çok önemli. Göreve geldiğimiz günden bu yana amacımız hizmet kalitemizi arttırmak, üye memnuniyetimizi en üst seviyelere taşımaktı. Bu amaç ile Edremit Ticaret Odası olarak her platformda üyelerimizin sesi olmaya devam ediyoruz.2016 yılında çok sayıda sektörel toplantı düzenledik, sektörlerimizin sıkıntılarına çözüm bulmak için stratejik planımız doğrultusunda faaliyetler gerçekleştirdik. Hizmetlerimizdeki kaliteyi arttırmak arzusu ile çalışmalarımızı belirlediğimiz stratejiler doğrultusunda devam edeceğiz.

Yine, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrıya sessiz kalmayarak hem ülkemiz için hem de ilçemiz için “Milli İstihdam Seferberliği” faaliyetlerine tam destek veriyoruz. Oda olarak istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmaları hayata geçirdik Çalışmalarımızı özetlemek gerekirse; SGK, İŞKUR temsilcileri ve banka yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda firmaların finansman sorununa çözüm arayışımız ve kredi kullanan üyelerimizin yeni işçi istihdam etmesi yönünde çağrılar yapıyoruz.

Oda olarak, üyelerimizin işlerini geliştirerek istihdam yaratmalarına yardımcı olmak üzere bankalarla görüşmeler yaparak uygun koşullu kredi protokolleri imzaladık. Örneğin son dönemde; Ziraat Bankası ve Denizbank ile “TOBB Nefes Kredisi” protokolleri imzaladık. İmzaladığımız kredi protokollerinin basın toplantıları sırasında tüm üyelerimize istihdam çağrısında bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. İŞKUR ve KOSGEB Danışma Masamız bünyesinde; teşvik ve destekler hakkında aktif danışmanlık hizmeti vererek üyelerimizin maliyetlerini düşürmeleri ve bu sayede istihdam yaratmalarına imkan sağlıyoruz.

Bu uzun ve zorlu başarı hikayesinin gerçek kahramanları her zaman ön planda olmazlar. Bugün bu başarı hikâyelerinin gerçek kahramanları siz değerli iş adamları, işkadınlarıyla birlikte olmaktan dolayı duyduğum mutluluğu bir kez daha ifade etmek isterim. Unutulmamalıdır ki erdemli bir hayat için verilen her uğraş bir çalışmadır.

 

Coşkun Salon

Edremit Ticaret Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

 

GÖRÜŞ,ÖNERİ VE ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN BAŞKANA YAZIN :    coskunsalon@edremit-to.org.tr