Odamızda, UR-GE Projesi Kapsamında Dış Ticaret Uygulamaları Eğitimi Başladı

Odamız tarafından, Ticaret Bakanlığı’nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi tebliği kapsamında firmalara verilen “Dış Ticaret Uygulamaları” eğitimi başladı.

Edremit Ticaret Odası Konferans Salonu’nda 28-29 Ağustos 2019 tarihlerinde başlanan eğitime, “Edremit Zeytin Sektörünün Rekabet Gücünün Artırılması” UR-GE projesinde yer alan 18 firmanın tamamı temsilcileri ile katıldı.

Eğitimin uygulama ve performans kısmı ise 05-06 Eylül 2019 tarihlerinde devam edecek.

UR-GE projesinde yer alan zeytin ve zeytinyağı firmalarının dış ticaret işlemlerine ve mevzuatına yönelik bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen “Dış Ticaret Uygulamaları” eğitimi boyunca, katılımcı firmalara dış ticarette planlama, bilgi ve belge yönetimi, ihracat ve ithalat iş akışları, taşıma ve sigortalama işlemleri, banka ve finansman işlemleri, gümrük süreçleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi URGE Projesi kapsamında firmalar, uluslararası rekabet güçlerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetlere ilişkin Ticaret Bakanlığı desteğinden faydalanıyor.

Proje kapsamında firmalar; Edremit Ticaret Odası tarafından organize edilen eğitimler, danışmanlık faaliyetleri, yurt dışı fuar ziyaretleri ve ikili iş görüşmeleri ve Türkiye'ye getirilecek alım heyetleri organizasyonlarına katılıyor.

Edremit Ticaret Odası’nın proje kapsamında gerçekleştirdiği bu faaliyetlerin maliyetinin yüzde 75'i Ticaret Bakanlığı tarafından destekleniyor.