Odamız Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Katıldı

Ankara Ticaret Odası’nın “Anadolu’dan Dünya’ya” temasıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne yerel ve ulusal ziyaretçiler akın etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, birçok Bakan, Bakan Yardımcıları, Milletvekili, Vali, Belediye Başkanları ve protokolün ziyaret ettiği Balıkesir standında, Balıkesir’in Coğrafi İşaret Tescil Belgeli ürünlerini sergilendi.

Coğrafi İşaretli Ürünler İhtisas Fuarı’nda Balıkesir için açılan stantta Odamız tarafından tescil ettirilen Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini ve Edremit Zeytinyağı da görücüye çıktı.

19-21 Eylül günleri arasında ‘Anadolu’dan Dünyaya’ temasıyla ülkenin her yerinden coğrafi işaretli ürünlerin tanıtıldığı fuarda, 12 coğrafi işaretli ürünü bulunan Balıkesir’in standına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ak Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan Ankara Balıkesirliler Derneği üyeleri, bürokratlar, gastronomi uzmanları, ve birçok vatandaş yoğun ilgi gösterdi.

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya stantta gerçekleştirilen tadım eğitimine katılarak Edremit Zeytinyağı’nı tattı.

Türkiye'nin farklı ve zengin coğrafyasından ürünlerine ev sahipliği yapan 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ve Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarı’na Odamızı temsilen Odamız Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, Genel Sekreteri Recep Akgün katıldı. Coğrafi işaret kullanan firmalarımız da

  • Aktaylar Ltd. Şti.
  • Ekin Kocadağ Ltd. Şti.
  • Emine Tuncer Ltd. Şti.
  • Erçevik Zeytin ve Zeytinyağı / Mustafa Erçevik
  • Hanya Zeytin ve Zeytinyağı / Fırat Aşkın
  • Kanyon Zeytin ve Zeytinyağı / Hasan Güçlü Sakallı
  • S.S Edremit İlçesi İskele Mah. Tar. Kalk. Koop.
  • Semercioğlu Zeytincilik / Mehmet Hakkı Semerci
  • Tayfa Ltd. Şti.

 

Balıkesir standında yer alarak ürünlerini sergiledi.

Zirvede, stantlarda yapılan tanıtımların yanı sıra gün boyunca alanında uzman kişiler tarafından konferanslar gerçekleştirildi. Alanında dünyanın en iyisi etiketiyle basılmaya hak kazanan ‘50 Peynirli Şehir Balıkesir’ kitabının yazarları Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber de ‘Coğrafi İşaretlerde Türkiye Nasıl İlerlemeli’ konulu konferansta konuşmacı olarak yer aldı.

Zirve ve fuar üç gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.