E-Fatura Zorunluluğu Bilgilendirme Semineri Gerçekleşti

Edremit Ticaret Odası öncülüğünde, e-Dönüşüm uzmanı Volkan Uzun sunumuyla "E-Fatura Zorunluluğu Bilgilendirme” Semineri 17 Aralık 2019 tarihinde Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeleri yansıtacak şekilde, kamu ve özel işletmeler tarafından yürütülen finansal süreçlerin kontrolü elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. Sağlıktan bürokrasiye, ticaretten iletişime kadar pek çok sektörde büyük bir hızla yaşanan bu elektronikleşme / dijitalleşme sürecine basitçe e-dönüşüm denmektedir.

Elektronik dönüşüm (e-dönüşüm) olarak adlandırılan geçiş süreci, işletmelerin yürüttüğü neredeyse tüm prosedürlerin sorunsuza yakın bir şekilde uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Öyle ki günümüz rekabet ortamında uygulama süreçlerinin kusursuzlaşması işletmeler için sadece bir artı olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Bunun sonucunda başlarda büyük işletmeler ile sınırlı olan e-dönüşüm artık küçük işletmeleri de içine alan, genel bir dönüşüm sürecini ifade etmektedir.

e-Dönüşümün ilk adımı olarak öncelikle bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaştırılması, online imza kullanımı, işlemlerin ortak bir ağ üzerinden gerçekleştirilmesi gibi temel gereksinimler yerine getirilmelidir. Ardından bunu bir kültür ve bir alışkanlık haline getirmek, dijital dünyanın güvenli bir alan olduğu algısını yaygınlaştırmak ve e-dönüşüme sürdürülebilir bir politika çerçevesinde yaklaşmak gerekir.

Seminerde “E-Belge Uygulamaları, KEP, E-İmza, E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-İrsaliye, E-Defter, E-Saklama, E-Yedekleme, E-Serbest Meslek Makbuzu, E-Müstahsil, Zaman Damgası, Müracaat Süreçleri" konularında bilgilendirme yapıldı.